Plan na … województwo mazowieckie (południe, zachód)

Dodana przez 27 sierpnia 2019 Bez kategorii, Nasze podróże

Ciąg dalszy naszej tygodniowej podróży po województwie mazowieckim. Dzisiaj dwa kolejne kierunki.

NA POŁUDNIE

Warszawa–> Góra Kalwaria –> Czersk –> Warka –> Tarczyn –> Warszawa

GÓRA KALWARIA

Kolejny dzień zaczął się nieciekawie. Znalezione w Internecie miasteczko Góra Kalwaria, reklamowało się z rozmachem. Z opisu, który znaleźliśmy przygotowując się do tego dnia: wieś rycerska położona nad Wisłą, z pięknymi zabytkami m. in. Kościołem Niepokalanego Poczęcia NMP, Ratusz Piłata czyli kaplica kalwaryjska, kolejny stary kościół „Wieczernik” z 1670 roku, Synagoga na Górze Kalwarii czy Dwór Cadyka. Stanęliśmy na rynku. I to wszystko. Do kościołów wejść nie można, Dwór Cadyka okazał się starą ale niezbyt ładną kamienicą gdzie stała furgonetka dostawcza rozładowująca towar do sklepu, w Ratuszu znajdowała się Centrum Informacji Turystycznej, która akurat tego dnia była nieczynna. Weszliśmy na górę, chcieliśmy znaleźć synagogi, ale cały obiekt był ogrodzony a bramki zamknięte. Zniechęceni, zjedliśmy drugie śniadanie na rynku i pojechaliśmy dalej. Może dlatego, że byliśmy tu w środku tygodnia, w godzinach przedpołudniowych.

 

Niecałe 3 kilometry dalej dojechaliśmy do CZERSKA

Położony na stromym wzniesieniu, wg nas najciekawszy zamek na Szlaku Książąt Mazowieckich (a tak naprawdę jego południowej odnodze – Szlaku Księcia Janusza Starszego).

Aby dojść do kas zamkowych (a cena biletu to poniżej 10 zł) trzeba przejść przez teren kościoła Przemienienia Pańskiego

Z zamku w Czersku, pozostały do dziś ruiny murów z trzema wysokimi wieżami (Najwyższa wieża bramna, z pięknym widokiem ze szczytu, komnata Kasztelana w której znajduje się odtworzone zabytkowe łoże z baldachimem, krzesło z oparciem czy drewniane skrzynie oraz komnata tronowa) i prowadzący do nich most. Każda z wież dostępna jest zwiedzaniu, a z wież i z murów możemy podziwiać uroki mazowieckiego pejzażu.

Z zamkiem związane są niezwykle historie, tajemnice i ciekawe legendy – smok czerski na tarczy księcia Trojdena, grób wojownika Magnusa Haroldsona, perły królowej Bony.

Każdy porządny zamek ma swojego ducha, jaki zamek taki duch, a Czersk odwiedza duch samej królowej Bony. Królowa dostała zamek w spadku po Królu Zygmuncie Starym. W późniejszym czasie, kiedy musiała uciekać z Polski, odwiedzała wszystkie swoje posiadłości i zabierała swoje skarby. W czasie opuszczania tutejszego zamku zahaczyła o coś sznurem pereł, rozsypały się po posadzce, na której królowa je zostawiła. Legenda głosi, że można spotkać ducha zbierającego rozsypane perły, lecz ów duch, nie może doznać ukojenia, gdyż zawsze kiedy pozbiera perły, rozsypują się od nowa.

Dzień, w który zwiedzaliśmy zamek, był dniem urodzin mojego Męża. W jednej z komnat w wieży znalazłam księgę pamiątkową. Kiedy Mąż był zajęty w innym pomieszczeniu, napisałam życzenia urodzinowe, a więc ten dzień na zawsze zapisany będzie na kartach historii 🙂

NA ZACHÓD

Warszawa–> Sierpc –> Płock –> Warszawa

SIERPC

Ostatni dzień. Kierujemy się na północny-zachód. Nasz cel to Muzeum Wsi Mazowieckiej, na które składają się z 3 elementy

  • Ratusz w centrum Sierpca
  • Muzeum Małego Miasta w Bieżuniu  – muzeum znajduje się 20 km na północ, w XVIII wiecznym drewnianym budynku dawnego szpitala
  • Główna atrakcja – skansen, który tworzy 11 zagród chłopskich z XIX i XX wieku, dworki, kuźnia, kaplica, kościół, wiatrak, kuźnia i olejarnia.

Z informacji praktycznych: cena biletu normalnego to 15 zł., ulgowy 10 zł., dzieci do 7 lat mają bilet bezpłatny. W miesiącu kiedy my byliśmy, czyli w czerwcu, Skansen czynny jest od 09:00 do 17:00, w weekendy od 10:00 do 18:00, w sezonie wakacyjnym o godzinę dłużej, w miesiącach zimowych tylko do godziny 15:00. Warto pamiętać, że w poniedziałki wstęp jest bezpłatny w godzinach 10:00-14:00 ale bez możliwości zwiedzania wnętrz zagród.

Naszą uwagę zwróciły trzy duże budynki przed wejściem do muzeum wyglądające jak nowoczesne stodoły. Jest to Hotel Skansen. Surowy, nowoczesny i skandynawski bardzo styl nas zainteresował. Miejsce jest na naszej liście „do odwiedzenia następnym razem”.

Wszystkie zagrody są w pełni umeblowane, pełne detali i pięknych drobiazgów. Przed chałupami znajdują się ogródki warzywne i kwiatowe.

zagrody

okna

wnętrza w zagrodach

Drewniany kościół z Drążdżewa pod wezwaniem Najświętszego Serca Jezusa, został wybudowany w 1744 roku. W 1997 r. W Drążdżewie powstała nowa, ceglana świątynia. Ze względu na wartość historyczna jak również estetyczna, podjęto decyzję o ochronie tego zabytku i jego przetransportowaniu do muzeum. Prace związane z rozbiórką, translokacją oraz ponownym montażem na terenie Muzeum Wsi Mazowieckiej trwały ok. 2 lata

PŁOCK

Po południu tego dnia pojechaliśmy do jednego z najstarszych miast w Polsce – do Płocka.

Zwiedzanie rozpoczęliśmy na Starym Rynku. Tutaj, w budynku dawnej wartowni mieści się punkt informacji turystycznej. Dostaliśmy tu mapkę miasta, na której pani zaznaczyła nam ciekawe miejsca, które powinniśmy zobaczyć. W pobliżu rynku znajduje się kościół farny pod wezwaniem św. Bartłomieja. Doszliśmy do brzegu kilkudziesięciometrowej  skarpy, skąd mogliśmy podziwiać widok przepływającej w dole rzeki oraz piękne zielone okolice miasta. Udaliśmy się na spacer wzdłuż Wisły, kierując się na Wzgórze Tumskie. Naszym celem była Bazylika Katedralna Wniebowzięcia NMP. W jej wnętrzu znajdują się sarkofagi Władysława Hermana i Bolesława Krzywoustego oraz kopia pięknych, wykonanych w brązie Drzwi Płockich z 1154 roku. Po pożarze w 1530 roku bazylika została rozebrana do fundamentów i wybudowana od nowa.

Zostaw odpowiedź